06.jpg

Strona w trakcie aktualizacji.

II Śląskie Spotkania Kardiochirurgiczne

Plakat

Program i zgłoszenie

Dofinansowanie nowych urządzeń

I Klinika Kardiochirurgii arrow media arrow Telewizja
Telewizja
Telewizja

TVP – Katowice

1. „Pieniądze na kardiologię”, 23 maja 2000
150 tysięcy złotych otrzymał od sponsorów Górnośląski Ośrodek Kardiologii w Katowicach. Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na dokończenie remontu dwóch nowych sal operacyjnych. Już teraz wiadomo, że z chwilą uruchomienia będą to najnowocześniejsze tego typu obiekty w kraju. W nowych salach znajduje się m. in. robot chirurgiczny do mało inwazyjnych operacji.

2. „Robot na serce”, 12 grudnia 2000
Prototyp zdalnie sterowanego robota do wykonywania operacji serca powstaje w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Polscy kardiochirurdzy podkreślają, że budowa polskiego robota to nie tylko wymóg czasów, lecz i konieczność. Coraz więcej pacjentów wybiera bowiem mało inwazyjne metody operacji.

3. „Sukces śląskich lekarzy”, 20 lutego 2001
Na Śląsku w ciągu ostatnich dwóch lat trzykrotnie zmniejszyła się umieralność na zawały serca i choroby układu krążenia. Udało się to dzięki stworzeniu specjalnego modelu leczenia z 24-godzinnym dyżurem kardiologicznym.

4. „Wzrośnie średnia”, 25 lutego 2001
Kliniki kardiochirurgiczne Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu przeżywają prawdziwe oblężenie pacjentów. Tymczasem dysponują jedynie 4 salami operacyjnymi. Sytuacja poprawi się już w marcu, kiedy uruchomione zostaną dwa nowoczesne bloki operacyjne. Kardiochirurdzy z Górnośląskiego Centrum wykonują rocznie 2,5 tysiąca operacji na otwartym sercu. W praktyce oznacza to, że w jednej sali przeprowadza się, aż 600 skomplikowanych zabiegów. W porównaniu z innymi ośrodkami wskaźnik śmiertelności okołooperacyjnej I Kliniki Kardiochirurgii w Katowicach-Ochojcu jest najniższy w kraju.

5. „Nowoczesność dla serca”, 27 marca 2001
Monitory, kamery i robot kardiochirurgiczny - to tylko część wyposażenia dwóch nowych supernowoczesnych sal kardiochirurgicznych Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Wybudowano je w rekordowym tempie 15 miesięcy za ponad 5 mln złotych. Prawdziwą nowością są trzy monitory kontrolujące przebieg operacji w jednej sali. Ściany obito stalowymi panelami, które zapobiegają gromadzeniu się drobnoustrojów, powietrze w salach jest doskonale filtrowane. W lampach umieszczono kamery, które dzięki połączeniom światłowodowym pozwalają na prowadzenie wideo-konferencji i szkoleń.

6. „To nie jest dekoracja!”, 29 marca 2001
Nierdzewna stal, bezdotykowe ekrany plazmowe, lampy z kamerami i robot do zabiegów miniinwazyjnych - tak wyglądają najnowocześniejsze w Polsce kardiochirurgiczne sale operacyjne. Otwarto je w czwartek w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach. "To wygląda jak dekoracja do amerykańskiego filmu science fiction" - mówił podczas uroczystości znany reżyser Andrzej Wajda, niegdyś pacjent Centrum. Działające w ramach katowickiego ośrodka dwie kliniki Śląskiej Akademii Medycznej wykonują najwięcej operacji z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego w kraju.

 

Nowoczesna sala operacyjna

informacja medyczna

Ja i moje serce

Media o Klinice